Vastuvõtukulude maksustamine

TuMS § 49 alusel vastuvõtukulude maksuvaba piirmäär on 32 eurot kalendrikuus ja lisaks 2% ulatuses samal kalendrikuul tehtud isikustatud sotsiaalmaksuga maksustatud väljamaksete summast (palgafondist). Samuti ei maksustata reklaami eesmärgil üle antud kaupa ega osutatud teenust, mille väärtus ilma käibemaksuta on kuni 10 eurot.

Üldine rusikareegel on, et oma töötajad ja juhtimis- või kontrollorgani liikmed ei ole külalised ega äripartnerid ning nende toitlustamise, kultuurilise teenindamise jne kulud on erisoodustus. Samas on isegi Maksuamet hakkanud oma juhendites tunnistama, et kui töötajad täidavad vastuvõtul tööüleasndeid, ei pea alati kõiki kulusid erisoodustusena maksustama.

Oluline on lähtuda, et kellele üritus on suunatud. Kui see on suunatud äripartneritele ja töötajad võtavad sealt osa vaid oma  tööülesannetest tulenevalt, siis võib ürituse kogu kulu kanda vastuvõtukuluks. Samas äripartneritele korraldatud ühist teatrikülastust ei saa pidada samaväärseks. Teatrietenduse ajal ei ole töötajatel võimalik tööülesandeid täita ja seepärast loetakse teatrietendusele tasuta sissepääs erisoodustuseks.

Erisoodustusega maksutamise korras tuleb lisaks tulumaksule maksta sotsiaalmaksu ja  samuti ei tohi käibemaksukohustuslane nendelt kuludelt käibemaksu tagasi arvestada. Seega kui on sellised kulud plaanis, siis tasuks enne täpsemalt järgi uurida  ja  raamatupidajaga nõu pidada, et mitte liiast makse maksta. Et kõik seaduslik oleks ja Maksuametiga mitte mõtetult tülli minna, oleks hea kui raamatupidaja kõikide sääraste tehingute puhul kirjeldab – mida tehti ja miks antud väljaminekut maksustatakse TuMS § 49 alusel vastuvõtukuluna.